Energomontaż Laureat konkursu Złota Strona Emitenta - V EdycjaNagroda Ministra Skarbu Państwa dla Energomontaż-Południe SA  Wyniki I etapu Konkursu ZŁOTA STRONA EMITENTA VI
HomeKontaktMapa serwisuPomoc English version
Jesteś tutaj: Strona główna » Serwis Prasowy
Serwis Prasowy
Energomontaż Południe w Grupie Kapitałowej RAFAKO

23.12.2011

Energomontaż Południe w Grupie Kapitałowej RAFAKO

W dniu 20 grudnia 2011 roku RAFAKO S.A., z siedzibą w Raciborzu stało się właścicielem 46.021.520 akcji Energomontażu Południe, stanowiących 64,84% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Tym samym Energomontaż-Południe S.A. stał się podmiotem zależnym RAFAKO S.A. i bezpośrednio częścią Grupy Kapitałowej RAFAKO. Obie spółki wchodzą w skład segmentu energetycznego Grupy Kapitałowej PBG, w którym RAFAKO S.A. odgrywa rolę wiodącą.

Energomontaż Południe będzie wzmocnieniem i uzupełnieniem zakresu wykonawstwa dla usług oferowanych przez RAFAKO. Włączenie Energomontażu Południe do Grupy Kapitałowej RAFAKO pozwoli w sposób pełniejszy i bardziej konkurencyjny oferować i realizować zadania w formule Generalnego Wykonawstwa w zakresie projektowania, dostaw technologii, montażu urządzeń i konstrukcji stalowych oraz części instalacyjnej i budowlanej dla klientów z branży energetycznej. Kompetencje Energomontażu Południe w zakresie budownictwa energetycznego, o szerokim doświadczeniu montażu, modernizacji i naprawie urządzeń i instalacji dla elektrowni i elektrociepłowni zawodowych oraz przemysłowych, wzmocnią w znaczący sposób pozycję rynkową Grupy RAFAKO jako kompleksowego dostawcy urządzeń dla klientów w energetyce zawodowej i przemysłowej.

Podstawowe informacje o Grupie Kapitałowej RAFAKO.

Grupa RAFAKO oferuje pod klucz kompletne bloki energetyczne opalane paliwami kopalnymi lub odnawialnymi. Działając w formule EPC, RAFAKO oferuje również instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych. W ramach kompleksowej oferty Grupa RAFAKO projektuje i dostarcza kompletne urządzenia i ich komponenty wchodzące w skład tzw. wyspy kotłowej obejmującej kocioł, instalacje paleniskowe jak również instalacje oczyszczania spalin, w tym instalacje odsiarczania spalin, instalacje redukcji tlenków azotu oraz urządzenia odpylające. RAFAKO założone w 1949 roku jest obecnie największym producentem kotłów w Europie i jednym z największych producentów instalacji ochrony środowiska. Dzięki posiadanym technologiom i doświadczeniu RAFAKO znajduje się w czołówce firm oferujących kompleksowe rozwiązania dla sektora energetycznego, w tym najnowocześniejsze bloki na nadkrytyczne parametry pary.

Rynek budownictwa energetycznego w Polsce będzie jednym z największych motorów napędowych polskiego sektora budowlanego przez następne kilka lat.

W zależności od źródła, szacuje się, że inwestycje w sektor energetyczny w Polsce sięgną od 150 do 200 miliardów zł* w przeciągu następnych dziewięciu lat. Czterech czołowych graczy na rynku energii - PGE, Tauron, Energa i Enea - planuje znaczne zwiększenie swoich nakładów inwestycyjnych w nadchodzących latach. Chcą się skupić nie tylko na wybudowaniu nowych tradycyjnych elektrowni ale również tych napędzanych odnawialnymi źródłami energii. Inwestycje związane będą również z utrzymaniem i modernizacją obecnych jednostek. Aktualnie, konsorcja z udziałem PBG starają się o projekty o wartości ponad 43 miliardów zł.
Przy spodziewanej w najbliższych latach dużej koncentracji prac w zakresie projektów energetycznych, posiadanie własnego potencjału montażowego w postaci Energomontażu Południe będzie stanowić dla RAFAKO istotną przewagę konkurencyjną.

*źródło: Raport "Budownictwo energetyczne w Polsce 2011 - Prognozy rozwoju i planowane inwestycje", PMR Publications, Ministerstwo Gospodarki, Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015, Urząd Regulacji Energetyki


pdf Energomontaż Południe w Grupie Kapitałowej RAFAKO 0,16 MB
.
drukowanie
Poleć znajomemu
Powrót do poprzedniej strony
Powrót do początku strony